Blogs / Jaunumi

Pagraba vasaras tīrīšana

Iestājoties vasarai, nereti rodas jautājums, par to, kas pagrabā ir darāms, kad tas ir iztukšots. Kas pagrabā ir jādara, pirms tajā tiek ievietota jaunā raža?

Pagrabs daudziem var šķist drūma, mitra un nepatīkama vieta, tā noteikti var būt, ja jūs par to nerūpējaties. Taču pagrabi mūsdienās ir skaisti un tīri. Tāpat kā saldētavai, kas katru gadu jāatkausē un jāiztīra, arī pagrabā ir nepieciešama tīrīšana. Pagraba sagatavošana kārtējai ziemas sezonai nebūt nav smags darbs.

Iestājoties siltam laikam, ir iesakāms laicīgi apsekot pagrabu. Lai, uzsākot rudens ražas izvietošanu pagrabā, tas būtu tīrs un sagatavots ražas ievietošanai. Protams, katrs pagrabs ir savā ziņā unikāls – katram ir savs novietojums, atšķirīgs grunts sastāvs u.c., tāpēc tas, ko rakstām, var nedaudz neatbilst jūsu pagraba situācijai.

Kā rūpēties par Revonia pagrabu, lai gan tajā esošā produkcija ilgāk glabātos, gan arī pats pagrabs ilgāk stāvētu?


TĪRĪŠANA

Ziemas beigās / pavasara sākumā, kad pagraba plaukti ir iztukšojušies, ir vēlams plānot pagraba tīrīšanas darbus. Iesakāms izvēlēties siltu pavasara dienu, tukšās kastes iznesot ārā un sašķirojot atlikušos produktus. Svarīgi atcerēties – jebkurš sabojājies produkts no pagraba ir nekavējoties jānes laukā, jo tas var veicināt pārējo produktu bojāšanos.

Ir jāiztīra pagraba gīda, sienas un griesti no putekļiem, netīrumiem un zirnekļu tīkliem. Ja jums ir lapu pūtējs vai gaisa kompresors – tie var labi palīzēt ispūst vietas, kur ir grūtāk piekļūt. Izpūšot ventilācijas lūkas, ir svarīgi pūst no iekšpuses uz ārpusi.

Visbeidzot ir jāizmazgā pagraba grīda un plaši jāatver durvis un ventilācijas lūkas, lai gaiss varētu ātri un labi izžāvēt mitrās virsmas un izvēdināt telpu.

INTERJERS

Rūpīgi ir jaizpēta kartupeļu (u.c.) kastes, ko lielās tīrīšanas laikā ir vērts iznest ārā, lai tās varētu labāk iztīrīt un pārbaudīt vai uz tām neveidojas pelējums. Ūdenim, ar ko tiek mazgāts pagrabs, neiesakām izmantot veikalos nopērkamo sadzīves ķīmiju, tā vietā ūdenim var piebērt sodu vai kālija permanganātu (zilos graudiņus). Pēc tam siltā pavasara vai vasaras saule arī ir labs dezinfekcijas līdzeklis, ko pēc mazgāšanas droši var ielaist tikko iztīrītajā pagrabā.

Pēc tam, kad koka detaļas ir pārbaudītas, vai uz tām neveidojas pelējums, nepieciešamības gadījumā ir vērts atjaunot krāsas slāni.

Atcerieties – pagrabā ir jānodrošina pēc iespējas laba gaisa cirkulācija visos tā punktos – nesaspiežot dārzeņu/augļu kastes cieši kopā, kā arī nenovietojot tās tieši pie sienas. Laba gaisa cirkulācija ir vitāli svarīga ilgstošai produktu glabāšanai.


KAĻĶA APMETUMS

TKatrā mūsu pagrabā jūs redzēsiet ar kaļķi apmestas sienas, jo kaļķa apmetums telpā regulē mitrumu un stabilizē temperatūras svārstības. Tas uzņem sevī mitrumu, ja telpā tā ir par daudz un atdod, ja mitrums gaisā ir mazāk. Tādējādi pagrabā tiek uzturēts vienmērīgs klimats, kas ir ļoti svarīgi, lai produkti glabātos ilgāk. Spēcīgās sārmainās reakcijas dēļ, kaļķa apmetums iznīcina arī pelējumu un sēnītes, kā arī kaļķa apmetuma virsmas ir antistatiskas, tāpēc tās ir piemērotas alerģiskiem cilvēkiem.

Parasti kaļķa apmetumam kalpošanas laiks ir ilgs un tas īpaši nav jākopj. Tomēr tas nav mūžīgs. Vajadzības gadījumā tas ir atjaunojams. Te būs daži ieteikumi, atjaunojot kaļķa apmetumu:

*Produktus, kuros kā pamatsaistviela ir izmantots kaļķis, nedrīkst lietot temperatūrā, kas ir zemāka par +5 grādiem;

  • Pirms uzklāšanas, maisījums ir labi jāsamaisa un tam ir jāļauj nostāvēties vismaz 5 minūtes;
  • Apstrādājamās virsmas bagātīgi jāsamitrina;
  • Iekštelpās apmetuma grauda izmēram jābūt ap 1 mm, apmestā slāņa biezums –  līdz 5 mm. Fasādei – grauda izmēram jābūt līdz 4 mm un  apmestā slāņa biezums – līdz 15 mm;
  • Neveikt apmešanu tiešos saules staros;

Ja kaļķa apmetuma slānis joprojām ir stiprs un noturīgs, bet sienas ir zaudējušas savu sākotnējo balto izskatu, iesakām iekšējās sienas balināt ar kaļķa “pienu”. 4 litriem ūdens pievienojiet 2 kg kaļķa. Labi samaisiet, atstājiet uz nakti un nākamajā dienā uzklājiet uz sienām. Pēc kaļķošanas kārtīgi izvēdiniet pagrabu un nosusiniet apstrādāto virsmu.


GATAVOŠANĀS RUDENIM / ZIEMAI

Pagrabā vissiltākais ir no vasaras līz rudenim, tāpēc, īpaši vasaras naktīs, ir ļoti vēlams pagrabu dzesēt, naktī atverot tā durvis (dienā turot aizvērtas).

Tuvojoties vēsākam laikam, pakāpeniski var samazināt ventilācijas gaisa izplūde/ieplūdes daudzumu. Vēlams pagrabā turēt gan termometru, gan higrometru (mitruma mērītājs), tādā veidā jūs vislabāk varēsiet sekot līdzi pagraba klimatam un varēsiet veikt nepieciešamās darbības savlaicīgi.

Tā kā mūsu pagrabos ventilācijas atverēm priekšā ir grauzēju sieti, tad ir vērts pārliecināties vai kāda pele pagraba nav iekļuvusi brīdī, kad tā durvis ir bijušas atvērtas.


Un tas bija tik vienkārši! Nākošā lielā pagraba uzkopšana – nākošgad!

Ja arī tev ir labi padomi pagraba uzturēšanai, noteikti dalies ar tiem – helmuts@revonia.lv

Nākamajā ierakstā sīkāk pastāstīsim par to, kā uzturēt optimālus apstākļus savā pagrabā.